|
|
|
|
1
|
2
|
3
-
Online gudstjeneste
Online gudstjeneste
3. januar 2021 10:30 - 11:30
https://www.facebook.com/Betlehemskirken
Vi synger fejlagtigt at “Julen varer lige til påske” hvilket kan skabe en del forvirring. Den kommercielle jul fortæller os at det hele starter i oktober og slutter den 25. december. Men i virkeligheden slutter julen med Helligtrekronger. Det er denne dag, hvor vi læser om de vise mænd fra Østen der kommer med fine gaver til Kongebarnet Jesus i Betlehem. DU er inviteret med til fødselsdagsfest når vi holder online gudstjeneste som livestreames via Betlehemskirkens Facebookside søndag d. 3/1-21 kl. 10:30. Vi skal høre vores dygtige og kommende lægprædikant, Amanda Urban tale for os og Pastor Maria Thaarup vil lede os igennem tekstlæsning og bøn. Alle er velkomne, uanset om man medbringer gaver til det lille barn eller ej.
See more details
•
|
4
|
|
|
|
8
|
9
|
10
-
Online gudstjeneste
Online gudstjeneste
10. januar 2021 10:30 - 11:30
https://www.facebook.com/Betlehemskirken
Vi har ONLINE gudstjeneste i Betlehemskirken.
Det bliver en LIVE-sending fra Kirkens Facebook side kl. 10:30.
Vi starter en ny temarække om Lukasevangeliet.
Pastor Finn Uth leder os gennem denne gudstjeneste, som indleder temarækken med teksten om Jesu dåb (Luk 3,15.22)
Det er ikke muligt at deltage fysisk, men ALLE er velkomne til at deltage online!
Vi glæder os til at se dig!
See more details
•
|
11
|
|
|
|
15
|
16
|
17
-
Online gospelgudstjeneste
Online gospelgudstjeneste
17. januar 2021 14:00 - 15:00
https://www.facebook.com/Betlehemskirken
Vi inviterer til gospelfest, bøn, forkyndelse i øjenhøjde og en stor portion lovprisning af Jesus igennem smukke gospelsange.
Det er med REJOICE og Lene Nørrelykke via Betlehemskirkens facebookside! Stephen Nørrelykke sidder ved klaveret, en lille gruppe REJOICE-sangere vil synge med os og pastor Maria Thaarup vil lede os i bøn samt åbne evangeliet op med os.
DU er velkommen, uanset hvem du er, hvor du bor, hvor du kommer fra, hvad din baggrund er, hvor du er i din trosrejse eller, hvilket andre “normer” du tror du ikke opfylder. Her må ALLE være med.
See more details
•
|
18
|
|
20
|
|
22
|
23
|
24
-
Online gudstjeneste
Online gudstjeneste
24. januar 2021 10:30 - 11:30
https://www.facebook.com/Betlehemskirken
På søndag gør vi det igen!
Vi går LIVE på Facebooksiden.
Der er gudstjeneste klokken 10:30, hvor Finn Uth vil tale for os og lede os gennem gudstjenesten, der både vil indeholde bøn, prædiken og lovsang.
Vores temarække fortsætter om Lukasevangeliet og denne søndag er teksten fra Luk 4, 16-30.
Finn Uth vil tale om ”Frihed for de forsmåede” og er om, at for Jesus er frihed ikke en drøm, men en virkelighed.
Vi glæder os til at se dig på skærmen lige der hvor du er!
See more details
•
|
25
|
|
27
|
|
29
|
30
|
31
-
Online Gospelmefitationsgudstjeneste
Online Gospelmefitationsgudstjeneste
31. januar 2021 14:00 - 15:00
https://www.facebook.com/Betlehemskirken
See more details
•
|
|
|
|
|
|
|
|